مطالب

فیناستراید چیست؟

فیناستراید چیست؟

فیناستراید(پروپشیا) اولین و تنها قرص تائید شده توسط FDA است که برای درمان ریزش موی فرم مردانه در قسمت جلو و میانی سر مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیناستراید برای برخی آقایان موثر واقع می‌شود.

ارائه ضمانت نامه کتبی مادام العمر
با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان


افرادی که در صدد جلوگیری از ریزش مو هستند و یا به هر دلیلی قادر به انجام پیونــــــد مــــــو نـبوده و شرایط کاشت مو را ندارند جهت جلوگیری از ریزش مــــوی خـــود و یا کاهش آن میتوانند از دارو درمانی بهره بگیرند. قرص فیناستراید نمونه بارز یکی از این دارو هاست پزشکان و متخصصان پوست و مو دلایل ریزش مو در افرادی که دچار این عارضه شده اند را بررســـــــی و در صورت امکان داروی فیناستراید را برای آنها تجویز میکنند.

فیناستراید برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و یا کم پشت شدن هسته موی سر که باعث عقب نشینی خط مو و یا ایجاد طاسی در مردان میشود استفاده میشود بنابراین به نوعی میتوان گفت این دارو به درمان طاسی سر کمک شایانی میکند نحوه کارایی این دارو در درمان ریزش مو بدین شکل است که به متوقف ساختن تولید هورمون های مردانه که ترشح آن باعث رشــــــــد نکردن موی سر میشود میپردازد.

این دارو خوراکی بــــوده و بــــه شــــــل قرص مصرف می شود. معمولا در روز یک بار از آن استفاده می شود و آنرا می توان به همراه غذا و یا بدون غذا استفاده کرد.
در درمان ریزش مو با فیناستراید احتمال دارد دوره درمان تا ۳ ماه به طول بیانجامد تا شروع پیشرفت درمانی را احساس کنید. این مسئله به این دلیل است که ریزش و رویش مو هردو جز اتفاق هایی کـــه بــــه آرامی و به مرور زمان اتفاق خواهد
افتاد.

فیناستراید (Finasteride) دارویی است که به عنوان یک مهارکننده آنزیم 5-آلفا-ردوکتاز (5-Alpha-Reductase) عمل می‌کند و معمولاً برای مشکلات مرتبط با پوسته سر و بزرگ‌ تر شدن پروستات در مردان استفاده می‌شود. دو دسته اصلی فیناستراید وجود دارد:

  1. فیناستراید برای مشکلات پوست سر: در این استفاده، فیناستراید به عنوان یک درمان برای آلوپسیا (ریزش مو) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو ممکن است به کاهش ریزش موها و حتی به رشد موهای جدید کمک کند. نام تجاری شناخته شده‌ترین فرم فیناستراید برای درمان مشکلات پوست سر Propecia است.
  2. فیناستراید برای تضخیم پروستات: فیناستراید در این مورد به عنوان درمان برای بزرگ‌تر شدن پروستات (بزرگ‌تر شدن غدد پروستات) که به عنوان ضخیم شدن پروستات (BPH) نیز شناخته می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو می‌تواند به تنظیم ادرار رفت و آمد و به کاهش علائم مرتبط با BPH کمک کند. نام تجاری شناخته شده‌ترین فرم فیناستراید برای این مورد Proscar است.

مصرف فیناستراید باید تحت نظر پزشک صورت گیرد و باید دقیقاً به توصیه و نسخه پزشک پیروی شود. این داروها ممکن است با عوارض جانبی نظیر کاهش میل جنسی، نفخ، سردرد، و تغییرات در تست‌های خونی مرتبط با پروستات همراه باشند. همچنین، مصرف فیناستراید در زمان بارداری توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند به آسیب رساندن به جنین منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *